Agafya Lykova žije sama uprostřed ruské Sibiře. Před pár týdny oslavila 76- té narozeniny, sama, obklopená divočinou. Její známý řekl webu Siberian Times, jak se Agafya v současnosti má. „Před časem jsem s ní mluvil. Volal jsem jí a ptal se, jak se má. Jak se cítí po zdravotní stránce. Agafya má satelitní telefon pro nutné případy. Párkrát do roka jí zavoláme a povídáme si. Řekla mi, že se má dobře. Neřekl jsem jí o koronaviru. Nechci, aby si dělala starosti a bála se,“ řekl Alexander z města Taštagol, který se s ženou zná už roky.

Alexander ví, že strážci národního parku, kde Ruska žije, ji chodí pravidelně kontrolovat. Takže se o ni nebojí. Právě oni se za Agafyou vydali i letos, tentokrát o něco dříve, protože zima nebyla tak dlouhá a podmínky jim to dovolovali. „Agafya je jako Mauglí. Nesetkala se s “moderními nemocemi“, infekcemi. Všichni si dáváme velký pozor, když ji jdeme navštívit,“ řekl Alexander, který se s Agafyou viděl naposledy na podzim roku 2019.

Dítě přírody

Také vysvětlil, že s Agafyou to není jednoduché. „Není to lehká povaha. Hodně lidí by jí chtělo pomoci, ale nerozumí jejímu životu. Znám ji dobře, je to dítě přírody. Potřebuje někoho, kdo by poslouchal ji a její rozkazy. Já jsem chlap ze Sibiře a nedokázal bych žít tak, jako ona. Je to hodně psychicky a fyzicky náročné. Ale ona je šťastná. Žije přesně takový život, jaký chce. Je to takový opravdový Mauglí,“ dodal Alexander.

Agafya je z rodiny ortodoxních věřících, kteří v roce 1936 utekli do lesa před Stalinem a jeho přívrženci. Objevili je až geologové o několik desetiletí později. Přibližně v roce 1978.

The Lykov’s farmstead pictured in 1980

Rodina vůbec netušila, že byla a skončila druhá světová válka. Agafya měla tři sourozence a za 35 let se nesetkala s nikým, kdo by nebyl členem její rodiny. Její matka zemřela v roce 1961 a otec v roce 1988.

Vždy, když se ochránci parku, případně přátelé z města Taštagol, vydají na návštěvu za Afagyou, přinesou jí dárečky. Má ráda rýži, pohanku a pletené ponožky. Dobrovolníci ji pravidelně navštěvují, přesto žena je nejraději sama. V blízkosti žije i její bratranec Alexej.

Agafya má své vlastní zemědělství. Vše, co k životu potřebuje, si vypěstuje sama. Žila tak celý život. Bez moderních technologií.

Čtěte také:

Zdroj: Reprofoto Siberian Times/Alexander Kuznetsov

Předchozí článekDivočina v Česku! Na Šumavě se budete moci vydat na vlčí a bobří výpravy, na čtyři nové trasy
Další článekBudapešť za pár týdnů vybudovala 20 kilometrů cyklotras. Hlavní města Evropy chtějí omezit množství aut

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno