Alespoň něco! Opatření, která jsou zavedená ve snaze zmírnit šíření koronaviru, mají i pozitivní dopad. Nad Evropou je čistší vzduch. Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA), podle které nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého. Látku produkují například auta, továrny či elektrárny.

Satelitní snímky programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí, dokládají pokles koncentrace oxidu dusičitého nad Paříží, Madridem, Barcelonou i průmyslovou Pádskou nížinou na severu Itálie či německým Porýním.

Stav ovzduší nad Evropou odborníci mapovali mezi 14. a 25. březnem, výsledná data následně porovnali s měsíčním průměrem v roce 2019.

„Koncentrace oxidu dusičitého se každý den liší v závislosti na počasí. Nemůžeme proto vycházet pouze z dat za jediný den,“ vysvětluje metodiku Henk Eskes z nizozemského meteorologického úřadu KNMI. „Kombinací dat za určitý čas – v tomto případě deset dní – se proměnlivost meteorologických jevů zprůměruje a my tak můžeme pozorovat, jaký vliv má změna lidské aktivity,“ dodává Eskes.

Foto: esa.int. Znečištění nad Itálií.

Copernicus sleduje stav ovzduší i v dalších zemích, jako je Británie a Nizozemsko. V těchto západoevropských státech však sběr dat komplikuje právě proměnlivost počasí.

ESA už dříve zveřejnila výsledky měření nad Itálií, podle kterých se v zemi koncentrace oxidu dusičitého snižovala od poloviny února do poloviny března o deset procent týdně.

Řím kvůli zdravotní krizi minulou neděli pozastavil veškerou postradatelnou výrobu a ještě více omezil volný pohyb obyvatel.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK. Úvodní foto: esa.int

Předchozí článekTisíce karet se vrací do svého hnízda. „Jejich hlavní predátoři jsou v karanténě.“
Další článekZtracenou čtyřletou holčičku našli v lese po 48 hodinách. Hlídal ji její pes.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno