Zjištění zveřejněná v pondělí v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences podporují hypotézu existence „sociálního mozku“. Ta předpokládá, že se mozky savců vyvinuly do větší velikosti u zvířat, která sledují své sociální interakce a sítě. Lidé a delfíni tak jsou dvěma živočišnými druhy s největším mozkem v poměru k velikosti těla.

„Delfíni mají dlouhodobé stabilní svazky a tvoří také svazky meziskupinové. Takové svazky mezi svazky,“ uvedl doktor Richard Connor, behaviorální ekolog z University of Massachusetts Dartmouth a jeden z hlavních autorů projektu. „Před naší studií se předpokládalo, že jsou kooperativní aliance mezi skupinami jedinečné pro lidi.“

Sociální struktury delfínů jsou proměnlivé a složité. Vědci našli svazky mezi dvěma nebo třemi samci delfínů, kteří se chovali jako nejlepší přátelé. Poté se skupiny rozšířily až na 14 členů. Ti si navzájem pomáhali najít samice, které by bylo možné nahánět a pářit se. Pomáhali si také krást samice jiným delfínům a bránit se pokusům o „krádež“ ze strany soupeřů.

Tato spojení můžou trvat desítky let i celý život. Vznikají, když jsou delfíni ještě mladí. Občas, zvláště když skupiny delfínů cítí, že jsou v ohrožení, se spojí dvě aliance druhého řádu, aby vytvořily větší tým. Výsledkem bylo, že mezi delfíny pozorovanými vědci byl každý samec přímo spojen s 22 až 50 dalšími delfíny.

Pozorování vědců ukazuje, že čím těsnější jsou vazby mezi delfíny, tím mají větší úspěch při vábení samic. Kooperativní vztahy tak samcům zajišťují také větší úspěchy při množení. Connor řekl Guardianu, že jde o jediný nelidský příklad těchto druhů strategických víceúrovňových aliancí, který byl dosud pozorován.

Čtěte také:

Zdroj: The Guardina, Wave News.

Předchozí článekV ústecké zoo se narodilo mládě medvěda malajského, jde o světový úspěch
Další článekPraha chystá literární procházky po městských parcích

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno