Evropská kosmická agentura po více než deseti letech vybrala záložní tým astronautů – mezi nimi je i britský paralympijský sprinter John McFall nebo český pilot Aleš Svoboda. Zatím není jasné, jestli se do vesmíru opravdu podívají, na jaře je čeká základní roční výcvik. Celkem se přihlásilo 22 tisíc uchazečů – z toho téměr 5 500 žen. To je o 10 % víc než při posledním náboru v roce 2009.

Náhradní tým tvoří dvanáct lidí, kteří splňují všechny podmínky pro let do kosmu. Pokud se vybraný astronaut z nějakého důvodu mise nemůže zúčastnit, náhrada pochází právě z této rezervy. Tito lidé, na rozdíl od astronautů, ale dál vykonávají svá zaměstnání a jen čekají na případné povolání.

John McFall bude během svého výcviku jako první „para-astronaut“ zkoumat podmínky, které jsou potřebné pro účast lidí se zdravotním postižením v dalších vesmírných misích. „Když mi v devatenácti letech po nehodě amputovali nohu, nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl stát astronautem. Měl jsem obrovskou radost,“ řekl v rozhovoru na serveru BBC McFall.

Evropská kosmická agentura uvedla (ESA), že chce rozšířit definici toho, co znamená mít ty správné předpoklady pro cestu do vesmíru. Na studii proveditelnosti bude spolupracovat s agenturou NASA. „Je pro nás důležité, abychom zapojili opravdu každého, kdo má o vesmír zájem. Tuto výzvu otevřeli lidem, kteří mají určitý typ tělesného postižení, a doufáme, že s nimi poletíme na misi na Mezinárodní vesmírnou stanici,“ doplňuje David Parker z ESA.

Do záložního týmu se dostal i český pilot Aleš Svoboda. Aktuálně působí na základně v Čáslavi, několik měsíců ale strávil v USA, Švédsku nebo Pobaltí, kde byl nasazen k ochraně vzdušného prostoru. Česko má tak po čtyřiceti letech svého kandidáta na cestu do vesmíru.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekPísek za poslední tři roky vysadil ve městě více než tisíc stromů
Další článekNa střeše pražského Kongresového centra vzniká solární elektrárna, ušetří miliony korun ročně

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno