Francouzské supermarkety možná čeká velká změna. Záležet bude na tom, jestli parlamentem projde nová legislativa, která upravuje prodej výrobků v plastových obalech. Nově by obchody měly prodávat minimálně pětinu výrobků bez obalu. V těchto případech by si zákazníci přinesli vlastní nádobu, kterou by mohli naplnit nabízeným zbožím v doplňovacích stanicích.

Už dnes je tento formát prodeje v některých obchodech běžnou praxí. Například řetězec Franprix nabízí doplňovací stanice s rýží, kávou, čočkou a dalšími produkty. Členové francouzské Občanské úmluvy pro klima navrhují, aby do roku 2030 musely supermarkety prodávat takovýmto způsobem až 50 % výrobků. Dnes platí povinnost pouze u jednoho procenta. Nová legislativa, která by se měla schvalovat v parlamentu, počítá s 20 %, tedy s pětinou výrobků.

Přebytek obalů je ve Francii velký problém. Za rok 2017 vyprodukovala země 3,5 milionu tun plastového odpadu, z něhož 2,1 milionu byly právě obaly. Ne všem se ale nový návrh líbí. Obchodníci se obávají, že v jejich prodejnách způsobí chaos. Továrníci zase mají strach z oslabení svých značek. Například loga zabírají u kosmetických výrobků až 70 % celého obalu a v doplňovacích stanicích to může být mnohem méně. Firmy tak budou možná nuceny přehodnotit svůj marketing. O nové legislativě informuje deník The Times.

Čtěte také:

Zdroj: The Times, Wave News.

Předchozí článekGoogle Maps budou lidem nabízet nejekologičtější trasy
Další článekLesy ČR oživily Borkovická blata. Opět se na nich má začít tvořit rašelina

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno