Jde prý o ambiciozní plán, který reaguje na současnou krizi. Severoitalské město v srdci Lombardie patří v Evropě mezi nejvíce znečištěné oblasti. Kvůli omezení volného pohybu osob, které Itálie kvůli nemoci covid-19 v regionu nařídila 3. března, zde klesla automobilová doprava klesla o desítky procent.

Výrazně tedy ustoupily dopravní zácpy a ruku v ruce s tím se vyčistil i milánský vzduch. Úřady doufají, že se jim podaří lidi odradit od toho, aby po uvolnění opatření znovu nasedli do aut ve snaze vyhnout se hromadné dopravě.

Obyvatelé Milána dojíždějí po ulicích nějakých 35 kilometrů do práce v průměru méně než 4 kilometry. Město je tak chce podpořit v aktivnějším životním stylu tím, že jim dá lepší možnost dostat se do zaměstnání pěšky, nebo třeba na kole.

Plán nazvaný Strade Aperte (otevřené ulice) počítá s dočasnými jízdními pruhy pro cyklisty, novými a rozšířenými chodníky či snížením povolené rychlosti ve vybraných úsecích na 30 kilometrů v hodině. Práce by mohly začít na populární nákupní ulici Corso Buenos Aires už na začátku května. Hotovo by mělo být na podzim.

Foto: Flavio Botana

„Léta jsme pracovali na snížení automobilové dopravy. Když každý jezdí autem, není tu místo pro lidi, není tu místo na pohyb, není tu místo na komerční aktivity před obchody,“ říká náměstek milánského starosty Marco Granelli. „Samozřejmě, že chceme nastartovat ekonomiku, ale myslíme si, že bychom to měli postavit na jiném základu než předtím,“ dodal Granelli, podle kterého je potřeba podpořit bary, řemeslníky a restaurace.

Guardian připomíná, že podobné plány mají i další světová města, například americký New York nebo kolumbijská Bogota. A protože italský Milán je na časové ose epidemie koronaviru o měsíc před ostatními, mohl by pro další metropole být vzorem.

Čtěte také:

Zdroj: Guardian.

Předchozí článekV Indii se díky kanaranténě lépe dýchá! Z nejznečištěnějšího města světa Dillí zmizel smog.
Další článekBiatlonistka Veronika Vítková je těhotná. Ve 31 letech končí svoji sportovní kariéru.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno