Kanadský podnikatel Marcel LeBrun prodal svoji úspěšnou společnost na monitorování sociálních sítí a peníze teď investuje tam, kam si vždycky přál –⁠ do řešení problému bezdomovectví ve svém městě. V kanadské provincii New Brunswick se pustil do budování malých domků pro ty, kteří to nejvíce potřebují. O jeho počinu informuje kanadská televize CBC.

Samantha Seymour si stále pamatuje na první noc ve svém novém domku. Přišla z ubytovny a na uvítanou dostala dýni. „Postavila jsem ji na přední schod a říkala si: ,Ukradnou mi ji?‘. To byla moje první myšlenka. Nechala jsem ji venku. Druhý den ráno jsem se probudila a dýně tam pořád byla.“ Letos v říjnu to bude rok, co Seymour poprvé postavila halloweenskou dýni na verandu. Je jednou z několika obyvatel Frederictonu, kteří našli domov v komunitě 12 Neighbours.

An open security gate with tiny homes behind it
Foto: Jeanne Armstrong/CBC

Domy se staví v rychlém tempu –⁠ LeBrun říká, že „každé čtyři pracovní dny je postaven nový malý dům připravený k nastěhování“. Plánuje, že počet domů v projektu se omezí na 99. Podotýká ale, že předat někomu klíče od nového domu je ta nejjednodušší část. „Jak dosáhnout a udržet stabilitu bydlení? Pro některé je to opravdu snadné. Pro jiné je to velká změna životního stylu,“ říká LeBrun a dodává, že v několika případech museli vystěhovat nájemníky, kteří nedokázali udržet kontrolu nad svým bydlením, nebo kvůli nimž se ostatní obyvatelé necítili bezpečně.

A view through a large warehouse door.
Foto: CBC/ Submitted by Marcel LeBrun

Domky stojí na 24hektarovém pozemku. Staví se zde velká budova sociálního podniku, která nabídne obyvatelům nová pracovní místa. Právě vyrostla komunitní zahrada a místo štěrku se tady objevuje zeleň. Marcel Le Brun už do projektu výstavby 99 domků investoval 4 miliony dolarů z vlastních prostředků a v současné době má tři čtvrtiny svého plánu hotové. Novým obyvatelům sousedství chce Le Brun nabídnout také práci a domnívá se, že problém bezdomovectví není tak složitý, jak lidé často tvrdí. Lidem dříve žijícím na ulici může dát vlastnictví nemovitosti nový pocit odpovědnosti a také komunitu sousedů, kteří rozumí tomu, čím si dotyčný prochází.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekAutobusy a tramvaje budou mít knír. Připojí se ke kampani Movember za prevenci rakoviny
Další článekŽena ze svého Airbnb udělala zvířecí nemocnici. Za pomoc tisícům zvířat získala i ocenění Animal Action Award

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno