Kompletní proměna čeká znečištěné území ve městě Dháka v Bangladéši. Město tak může být příkladem i pro ostatní. Kampus bangladéšské univerzity se zvětší o novou část, která byla do této doby silně špinavá. Právě to má napravit plán architektů ze singapurského studia WOHA. Zaplavené a znečištěné území se má stát kvetoucím parkem, které budou moci využívat studenti, ale i obyvatelé města.

Součástí bude i nová budova, která bude sloužit pro potřeby školy. Její zdi mají být zelené a pomáhat tak s čištěním vzduchu ve městě. Zeleň má také snižovat teplotu v bezprostředním okolí stavby.

Projekt zahrnuje plochu o velikosti 2,16 hektarů a je rozdělen na dvě zóny, park a budovu. Inspiraci brali architekti ve známém mangrovníkovém lese Sundarbans, kde jsou také dvě úrovně života – pod vodou a nad vodou.

Foto: Obilia.

Stavba je 46 metrů vysoká a rozdělena na devět nadzemních a čtyři podzemní podlaží. Pod zemí jsou nevýukové prostory, jako je menza, knihovna, technické zázemí budovy, administrativa. Je zde i velký společný prostor pro setkávání studentů.

Spodní patro je prostor veřejný, zatímco horní patro, je prostor soukromý. Je vyhrazen pouze studentům. Nad zemí je sedm podlaží vyhrazených jako učebny a další přednáškové místnosti. Nejvyšší dvě patra pak zabírají laboratoře.

Co střecha?

Na střeše bude zelený park, 450 m dlouhá běžecká dráha, plavecký bazén a hřiště na kriket. Vše pak zastřeší solární panely.

Areál parku pak bude klidová oáza s jezerem. Obklopovat ho má svěží bambusová hradba. Park být srdcem univerzity a veřejný prostor. Součástí budou maloobchody, galerie,  víceúčelová hala, amfiteátr, dům pro hosty. A dokonce modlitební i meditační prostor, ten bude od ostatních umístěn stranou, aby nabídl klidné místo. Propojovacím prvkem celého parku je zděná promenáda.

Foto: Obilia.

Projekt vzniká od roku 2011. Letos byl položen základní kámen nové budovy a ve druhé polovině příštího roku má být dokončen.

Čtěte také:

Zdroj: Novinky.cz. Úvodní foto: Obilia

Předchozí článekŘeditel společnosti pracuje zadarmo, aby jeho zaměstnanci nepřišli o práci v době koronaviru.
Další článekAgrofert mu poničil úrodu. Malý ekozemědělec z Jižní Moravy se začal bránit a nakonec vyhrál.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno