Streamovací platforma ve Spojených státech u svých filmů začíná nabízet možnost zobrazení okénka s tlumočníky, kteří film simultánně překládají do znakového jazyka. Rozšíření, které nyní zpřístupňuje filmy další skupině obyvatel s různými postiženími, vyvinula společně s odborníky znakového jazyka teprve sedmnáctiletá dívka.

Mariella Satow se během učení znakového jazyka chtěla dívat na filmy. Když ale zjistila, jaký malý počet snímků je dostupný, rozhodla se zasáhnout. Díky její aplikaci SignUp, kterou vyvinula společně s experty na americký znakový jazyk (ASL), jsou nyní filmy přístupné i pro osmiletého Tobyho, který je neslyšící a titulky jsou na něj moc rychlé.

„Sledovat vlastního syna, jak dokáže porozumět filmům a vidět věci, které za celých osm let neviděl, je úžasné,“ uvedl podle serveru BBC Tobyho otec. „Aplikace vytváří rovnější podmínky,“ myslí si.

Stejný názor zastává i sedmadvacetiletá Stacey Worboys z britského Cardiffu. U filmů jí titulky potíže nedělají, cítí však, že pomoc „digitálního“ tlumočníka může výrazně napomoci inkluzi a ulehčit situaci těm, kteří chtějí navzdory svému postižení žít běžný život. „Slyšící člověk může spontánně jít do kina. Zatímco lidé, kteří se spoléhají na titulky, se musí ujistit, že v době, kdy máme čas, dávají něco vhodného ke sledování,“ uvedla příklad.

Rozšíření je zatím dostupné pouze na platformě Disney Plus, prvotně chtěla mladá studentka pomoci rodinám s dětmi. „Když jsme byly mladší, tak jsme se sestrou byly vášnivými divačkami filmů a nedokázala jsem si představit, že by to nebylo součástí našeho dětství,“ uvedla. Tlumočník je tak nyní dostupný např. u filmů jako Toy Story, Úžasňákovi nebo Malá mořská víla.

Foto: Instagram/ signupcaptions

Mariella by do budoucna ráda přidala další znakové jazyky a aplikaci napojila i na další velké streamovací platformy, jakými jsou například Netflix nebo Amazon Prime. „Ve světě se používá více než 300 znakových jazyků, takže bude trvat dlouho, než se všechny tyto verze objeví,“ říká. Ve svém úsilí ale polevit nehodlá. Motivací jí je nejen velká podpora ze strany rodiny a učitelů, ale i pozitivní ohlasy veřejnosti. „Nejvýznamnější jsou komentáře o tom, že nyní mělo dítě plnohodnotný přístup k filmu,“ uvedla sedmnáctiletá dívka.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekStařenka ve 105 letech sprintuje jako zamlada. S přezdívkou Hurikán láme rekordy
Další článekV Česku vznikne první specializované centrum pomoci pro oběti sexuálního násilí

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno