Island vydal na začátku roku 2019 povolení k lovu velryb. A obyvatelé se k tomu postavili po svém, za minulý rok nezabili ani jednu velrybu. Stalo se to poprvé od roku 2002. Island je jedním ze tří států, kde je lov velryb povolený. Dalšími jsou Japonsko a Grónsko. 

V ostatních státech je lovení velryb zakázané. V roce 1986 zákaz prosadila Mezinárodní velrybářská komise. Bohužel i tak dochází k zabíjení. Některé velryby umírají při srážkách s loděmi, některé se zamotají do rybářských sítí.

Zpět na Island

Islanďané by mohli velryby vesele lovit, ale zdá se, že mají na tuto problematiku jasný názor. „Je povzbudivé vidět místo, kde si lidí uvědomují, že živé velryby jsou vzácnější, než ty mrtvé – pro jejich duchovní hodnoty, ekologický význam a nakonec i cestovní ruch,“ řekl biolog Joe Roman pro The Coversation.

Foto: Michael Nolan/ Rex Features

„Třetina Islanďanů je dnes proti lovu velryb. Jde především o mladé lidi a obyvatelé měst. Třetina lidí má neutrální názor a ta poslední třetina lov velryb podporuje. Ale i ta poslední třetina přestává jíst velrybí maso a to je skvělá zpráva,“ dodává Joe Roman.

V 80 letech Island povolil lov velryb z vědeckých důvodů. O deset let později s lovem kvůli mezinárodnímu tlaku přestal. K praxi se vrátil v roce 2002. To se ovšem setkalo s obrovským odporem dalších států, které od roku 2014 znemožnily transport velrybího masa.

V březnu loňského roku dvě největší rybářské společnosti oznámily, že nebudou lovit ohrožené plejtváky. Sezóna tedy skončila ještě dřív, než začala. Na ostrově už není o maso zájem.

Jsou vznešené, tak tajemné, tak krásné a podle posledních výzkumů v sobě skrývají klíč v boji proti klimatickým změnám. Chraňme je.

O tom, že velryby pohlcují víc oxidu uhličitého… než stromy, jsme psali zde: https://www.nadhled.info/ze_sveta/velryby-pohlcuji-uhlik-lepe-nez-stromy-pomahaji-tak-v-boji-proti-klimatickym-zmenam/

Čtěte také:

Zdroj: Dobré noviny. Úvodní foto: Craig Capehart

Předchozí článekČeši zachraňují včely, kterých výrazně ubývá! Zjišťují, co se děje v úlech.
Další článekMoravská borovice je aktuálně PRVNÍ v hlasování o Evropský strom roku. Podpořit ji můžete i vy.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno