S takovým plánem přišel první ministr Walesu Mark Drakeford. Projekt má pomoci životnímu prostředí.

Waleská vláda chce vybudovat takzvanou “propojenou ekologickou síť.“ A vysadit přes 20 miliónů nových stromů.

O co jde?

To znamená, že Wales vysadí nový národní les, který bude spojovat stávající lesy s těmi novými. Rozloha nového lesa bude 4900 akrů a táhnout by se měl po celé délce země. „Myšlenka je taková, že lidé by mohli chodit z jednoho konce Walesu na ten druhý. Celá cesta bude v lese. Lidé tak budou moci čerpat inspiraci a odpočinek na pobřeží Walesu, který přitahuje milióny návštěvníků ročně,“ stojí v plánu.

Zatím není žádná oficiální mapa, ale v následujících měsících by se měly konat schůzky s majiteli pozemků a obchodníky.

„Máme zodpovědnost chránit přírodu před nebezpečím klimatu, které se neustále mění. Dlužíme to naší budoucí generaci. Chceme našim dětem vytvořit zdravé přírodní prostředí, “ řekl Drakeford.

Projekt má i své další výhody, se kterými se vláda netají. „Mezi výhody patří prevence proti povodním. Ale také zlepšení kvality ovzduší, čistší vodu v řekách a regeneruje půdu. Neméně důležité je i vytvoření domovu pro zvířata,“ dodal. Vláda je přesvědčena o tom, že nové stromy pomohou zachránit ty nejstarší a nenahraditelné stromy.

Wales už několikrát čelil ničivým povodním, které sebraly domovy tisícům lidí.

Kolik to bude stát?

Celková investice je 15 miliónů liber (asi 460 miliónů korun). Částka, při které se zamotá hlava většině lidí.

Vláda chce spolupracovat s farmáři, dobrovolnými organizaci i odborníky na životní prostředí. Do projektu se jich už několik desítek dokonce zapojilo.

Projekt má samozřejmě i odpůrce. Ti jsou většinou ze strany zemědělců. Glyn Roberts, prezident Svazu zemědělců Walesu řekl, že vysazování stromů ve velkém měřítku by mohlo mít ničivý dopad na zemědělství a venkovský život.

Vláda má nicméně velké ambice, chce vysadit 2000 hektarů lesů ročně. Do roku 2050 chce díky lesům výrazně omezit emise skleníkových plynů.

Čtěte také:

Předchozí článekIrský premiér v době koronaviru začne znovu pracovat v nemocnicích. Chce pomoci své zemi.
Další článekMladá dívka šije speciální roušky pro neslyšící. Lidé mohou odezírat ze rtů.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno