Populace ve velkých městech všude po světě roste. Jak ale efektivně zvyšovat kapacitu bydlení a přitom neudržitelně nepožírat okolní krajinu? Jednou z cest je zvyšovat hustotu zalidnění ve vnitřních částech měst růstem budov do výšky. V Berlíně má vzniknout dřevěná výšková budova s názvem WoHo. V živelné čtvrti Kreuzberg jde o pilotní projekt ekologické a sociálně prospěšné budovy, která vyrůstá z kontextu místa a má být příkladem pro podobné projekty.

WoHo je zkratka německého Wohnhochhaus – výškového bydlení. S 29 podlažími a 98 metry má jít o nejvyšší dřevostavbu v Evropě. Tahle bombastická informace jako by kopírovala klasický hon za senzací stavitelů mrakodrapů. WoHo má být ale jiná, doslova opačná než chladné kancelářské budovy velkých korporací. Slovy šéfa progresivní developerské skupiny UTB Thomase Bestgena se jedná o „Anti-Amazon Tower“, u které se východní Berlíňané bojí, že povede k růstu cen v okolí.

Oproti tomu je WoHo navržená tak, aby respektovala komplikovaný sociální a etnický kontext čtvrti, ve které má vyrůst. „Kreuzberg je nekonvenční a pestrý, chtěli jsme to naší budovou ztělesnit. Jde o vertikální interpretaci klasického uličního bloku v Kreuzbergu,“ uvádí ke svému návrhu norská architektonická kancelář Mad Arkitekter, která vyhrála městskou soutěž. 

Podle nové směrnice berlínského územního plánu může budova překročit okolní výškovou hladinu jen v tom případě, pokud bude mít kromě metrů navíc i sociální přesah. V budově WoHo je 15 % vyhrazeno pro sociální infrastrukturu, jako jsou školky a kluby pro mládež, dostupné bydlení a sociální byty pro lidi s asistencí a studentské ateliéry. 25 % budovy je zamýšleno pro komerční využití – spodní patro mají obsadit lokální pekařství, kavárny, večerky a některé malé výrobny, zbylých 60 % jsou běžné byty. V okolí WoHo se neplánuje příliš mnoho parkovacích míst pro auta, zato bude dost místa pro kola a cargokola.

Funkční mix budovy má odrážet charakter bývalé dělnické čtvrti Kreuzberg-Friedrichshain, která se vyznačovala diverzitou příjmů, výroby i služeb. Kreuzberský mix znamenal v 19. století hodně špíny a hluku, dnes jde o ceněný charakter místa, který se snaží vzdorovat gentrifikaci, jak už se to stalo tolika městským čtvrtím po celém světě. Otázkou zůstává, jestli budova WoHo svojí výškou skutečně respektuje všechny atributy rezidenční městské zástavby.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekV evakuované oblasti po jaderné havárii ve Fukušimě žijí jen dva lidé. Starají se o opuštěná zvířata
Další článekKoza na vlnách. Surfující Pismo je hvězdou moře, pomáhá dětem překonat strach z vody

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno