Průlom v boji s malárií? Vědci našli v komárech mikroba, který je před ní ochrání. Mohl by pomoci i lidem.

0
303

Vědci objevili v komárech mikroba, který je zcela ochrání před malárií. Týmy v Keni a Velké Británii mají za to, že by to mohlo pomoci nemoc kontrolovat. Teď se bude hledat způsob, jak mikrobem nakazit co nejvíce komárů. Malárie se na člověka přenáší bodnutím od nakaženého komára. Podle BBC by prevence hmyzu tak ochránila i lidi.

Mikrob Microsporidia MB byl nalezen při zkoumání komárů na březích Viktoriina jezera v Keni. Žije v jejich střevech a genitáliích. Vědci dále nenašli jediného komára s mikrobem, který by zároveň přenášel malárii. Laboratorní experimenty, jejichž výsledky vyšly ve vědeckém žurnálu Nature Communications, pak potvrdily, že mikrob komáry skutečně ochraňuje. „Data, která zatím máme, naznačují, že se jedná o stoprocentní ochranu,“ uvádí Jeremy Herren z International Centre of Insect Physiology and Ecology v Keni.

Jenže jeho přítomnost byla zatím objevena ve zhruba 5% zkoumaných komárů.

Malárie každý rok zabije více než 400 tisíc lidí. Většina z nich jsou děti mladší pěti let. Mnoha úmrtím se podařilo zabránit díky ochranným sítím a insekticidům. Jenže počty obětí se nedaří dále snižovat a podle vědců je tak zapotřebí najít nové způsoby, jak s nemocí bojovat.

Objev vědců by k tomu mohl přispět.

Aby se však podařilo šíření významně zpomalit, musel by se mikrob dostat do nejméně 40 % komárů v regionu. Výhodou je, že infikovaná matka přenáší mikroba i na své potomstvo. Vědci tak zkoumají, jak mikroba mezi komáry co nejvíce rozšířit. Zvažují, že by ho do přírody vypustili ve sporách.

Čtěte také:

Zdroj: Rádio Wave.

Předchozí článekBanksy: „Díky za vše.“ Nový obraz SUPERhrdinky dojímá zdravotnický personál
Další článekOstrava podpoří biodiverzitu rostlin a živočichů. Omezí sečení trávy a nechá ji růst.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno