Rakouská spolková země Horní Rakousy jde do boje pokračujícímu ničení půdy. V budoucnu by nové supermarkety měly stát pouze uvnitř měst.

V Rakousku každý den zmizí zemědělská půda o velikosti 10,4 hektarů. A z části za to může právě výstavba supermarketů. Proto ve volné krajině investor už nedostane povolení ke stavbě na zelené louce, pokud může ke stejnému účelu rekonstruovat už stojící budovu. Podobná opatření přitom podporuje i spolková vláda, uvádí portál Info.cz

Rada rozhodla o revoluční novele zemského zákona o územním rozvoji minulý týden. Platit by měla od letošního podzimu. Jejím cílem je snaha vrátit „život“ do města obcí a zároveň zabránit zabírání a betonování půdy ve volné krajině.

„Prioritou je pro nás nakupování v místě. Chceme ukončit pomalé vylidňování městských center,“ uvedl na tiskové konferenci v Linci hornorakouský radní pro území rozvoj Markus Achleitner.

Lidovec Achleitner má vlastní představu, jak by měl vypadat supermarket budoucnosti. Místo obvyklých přízemních hal by měly být vícepodlažní. „Parkovací místa v suterénu, supermarket v přízemí a dvě podlaží nahoře s byty, kancelářemi nebo smíšeným využitím. A na střeše nejlépe fotovoltaické panely,“ řekl radní. Podle něj nyní obchodní řetězce zabírají ve volné krajině více půdy i kvůli tomu, že staví větší parkoviště, než obchod potřebuje. A to zkrátka proto, že půda je pro ně levná. Ve městech ale musejí s místem hospodařit mnohem obezřetněji.

Foto: MichaelGaida

Těžší to budou mít také investoři, kteří by chtěli stavět na zelené louce v lokalitě, na které už stojí jiná budova, vhodná ke stejnému účelu. Stavební úřad může požadavek na novou stavbu odmítnout s tím, že investor musí zrekonstruovat již stojící budovu.

Kabinet se přihlásil k tomu, že by chtěl do deseti let dosáhnout snížení objemu zabírání půdy ze současných více než deseti hektarů na maximálně 2,4 hektaru denně.

Zdroj: Info.cz, Marek Kerles.

Předchozí článekMalý zázrak: Růst emisí v energetice se v roce 2019 zastavil.
Další článekLékaři mu po nehodě dávali jen 5 % na přežití. František se nevzdal a dnes má obrovskou chuť to života.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno