Tasmánští čerti se po zhruba 3000 letech vracejí do přírody v kontinentální Austrálii. Informovala o tom agentura AP. Masožravý vačnatec známý též jako ďábel medvědovitý vymizel z divoké přírody pevninské Austrálie podle vědců nejspíše kvůli psům dingo, původním obyvatelům a devastujícímu suchu.

Podle neziskové záchranné stanice Aussie Ark a jejích partnerů Global Wildlife Conservation a Wild Ark jde pouze o první krok mise, která má znovu probudit divokou přírodu Austrálie a nastolit rovnováhu.

Aussie Ark se narodilo více než 390 ďáblů. Ochránci se snaží o zvířata pečovat způsobem, který podporuje jejich přirozené chování a připravuje je na vypuštění do volné přírody. Letos bylo 26 ďáblů medvědovitých vypuštěno do rezervace o rozloze 4 kilometrů čtverečních. Pokud vše půjde podle plánu, zvířata se začnou množit a nakonec vznikne soběstačná divoká populace.

Jejich návrat do divoké přírody není dobrý jen pro obnovení druhu jako takového, ďáblové se také jako největší masožraví vačnatci na světě stanou konkurencí divokých koček a lišek, které napadají jiné ohrožené endemické druhy. Zároveň jsou to mrchožrouti, takže prostředí, kde se vyskytují, udržují čisté a nešíří se zde choroby. Proto by se díky nim mohly v australské přírodě začít množit i jiné téměř vyhynulé druhy.

Tasmánští čerti zmizeli z Austrálie z velké části z toho důvodu, že byli převálcováni psy dingo. Jejich populace přežila pouze na ostrově Tasmánie, kam se dingové nikdy nedostali.

Zvířata, která Aussie Ark vypustila, budou bedlivě sledována pomocí pravidelných průzkumů a rádiových obojků. Díky tomu budou vědci vědět, jak se ďáblům daří, které území si nárokují, jakým výzvám čelí, co jedí a zda se množí.

V rezervaci nejsou žádní predátoři, čímž by se měla zvýšit jejich šance na přežití.

Už jste četli?

Zdroj: Rádio Wave.

Předchozí článekSestrám se ostatní děti ve školy posmívaly. Teď svým vzhledem děvčátka uchvacují svět
Další článekŽena v letadle porodila syna. Dítě by mělo celý život létat zdarma, smáli se cestující

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno