Jose Villarruel z kalifornské Fontany se i v důchodovém věku stále živil jako suplující učitel. Většinu svého měsíčního příjmu ale pravidelně posílal své ženě, dětem a dalším příbuzným žijícím v Mexiku. Jemu samotnému zbýval jen zlomek výplaty, a tak posledních osm let bydlel ve svém autě.

Pak ale Američanovi s rozpočtem pořádně zamávala pandemie koronaviru. S tím, jak se vyučovací hodiny přesunuly na internet, přestala škola, která ho zaměstnávala, suplující kantory potřebovat. Villarruelovi tak v jeho 77 letech nezbylo nic jiného, než si požádat o skromný důchod, aby neskončil úplně bez prostředků, popsal zpravodajský web CNN.

Když se Villarruelův bývalý student Steven Nava před časem vypravil do práce, všiml si v autě na parkovišti, které míjel, povědomé tváře. Celý den mu pak vrtalo hlavou, odkud si ji pamatoval, až si uvědomil, že to byl jeho učitel ze střední školy. Po několika dnech Nava sebral odvahu a zkusil chlapíka v autě oslovit.

,,Utkvěl mi v paměti, protože byl na studenty neuvěřitelně milý. Vždycky se optal, jak se nám daří, jestli jsme jedli a podobně,“ vyzdvihl Nava. Když se dozvěděl, v jak nuzných podmínkách jeho někdejší kantor žije, věnoval mu 300 dolarů (v přepočtu šest a půl tisíce korun), které měl zrovna po ruce.

,,Poděkoval mi s tím svým širokým úsměvem, a když jsme se na rozloučenou objali, všiml jsem si, že mu po tváři tečou slzy. Proto jsem mu slíbil, že ho z jeho složité situace dostanu, že určitě něco vymyslím,“ popsal 21letý mladík, který se živí jako svářeč.

America Together: Uplifting images of Americans pulling together during coronavirus pandemic
Foto: Fox News.

Učitel věří, že už ho čekají jen dobré věci

Ještě téhož dne Nava založil na internetu crowdfundingovou kampaň s cílem vybrat pro pana V., jak učiteli všichni studenti říkali, peníze na pořádné bydlení.

Během pár hodin lidé přispěli pět tisíc dolarů (zhruba 110 tisíc korun), a když mladík druhý den nahrál na sociální síť TikTok o svém učiteli video, které už nasbíralo skoro dva miliony zhlédnutí, částka nakonec narostla na 27 tisíc dolarů (necelých 600 tisíc korun).

Tuhle sumu pak Nava učiteli předal formou šeku při příležitosti nečekané oslavy jeho 77. narozenin. Večírku se zúčastnili i další bývalí studenti, kteří Villarruelovi připomněli, jak moc toho pro ně udělal. ,,Učitelé zanechávají v našich životech nesmazatelnou stopu. Cítil jsem potřebu tenhle dluh nějak splatit,“ řekl Nava.

,,Když zjistíte, že jeden z vašich bývalých učitelů skončil v podstatě jako bezdomovec, dost vás to zaskočí. Jakmile jsem viděl, jak strádá, nemohl jsem to tak nechat. Sám nám pomohl k tomu, aby z nás v budoucnosti něco bylo, udělal z nás takové osobnosti, jakými dneska jsme,“ dodal Nava, který je teď s Villarruelem v kontaktu každý den a pomáhá mu, aby se znovu postavil na vlastní nohy.

Učitel nyní dočasně nocuje v motelu, ale sociální pracovníci pomáhající lidem bez domova už mu mezitím hledají cenově dostupné bydlení jinde. ,,Nikdy bych nečekal, že mi některý z mých bývalých studentů jednou takhle pomůže. Hodně mě to dojalo a měl jsem co dělat, abych se na té oslavě nesesypal. Věřím, že mě teď čekají už jen dobré věci,“ uvedl Villarruel.

Steven Nava with Jose Villarruel
Foto: Instagram.

Čtěte také:

Zdroj: CNN, Aktualne.

Předchozí článekFrancouzské město plánuje recyklovat roušky a vyrábět z nich pravítka pro děti
Další článekBabi jede! Dobrovolníci z Ústí nad Orlicí budou vozit seniory na vyjížďky v rikše

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno