Hlavní město Dánska slaví, konečně radnice dosáhla svého vysněného výsledku. Cyklisté definitivně vítězí nad řidiči!  Počet jízdních kol převyšuje v hlavním městě počet automobilů.

Údaje přináší webová stránka Copenhagenize. Data jsou každý den monitorována správou města. Jízdních kol je 265 700, aut “pouze“ 252 000. Počet jízdních meziročně stoupl o 35 tisíc.

Podle informací obyvatelé na pohyb po městě upřednostňují jízdní kolo, druhou volbou je pak veřejná doprava. Výrazně klesl prodej a nákup aut. V rámci Dánska jde o pokles až o 25%.

Zhruba 56% obyvatel v Kodani využívá na přesun po městě právě jízdní kolo. Asi 20% zase využívá veřejnou dopravu a jen 14% Danů žijících v hlavním městě používá na přesuny auto.

„Kodaňské rozhodnutí investovat do jízdních kol, je v první řadě hospodářského charakteru. Zjistili, že na to, aby město fungovalo efektivně, se lidé musí pohybovat rychleji. A na to je kolo tím nejlepším prostředkem,“ řekl Paolo Pinzuti, novinář.

Foto: StockSnap 

Klíčem k úspěchu je pak investice. Kodaň za posledních deset let investovala jen do infrastruktury 134 milionů eur (víc než 13 miliónů eur ročně). Postavili 17 mostů, které jsou určené výhradně pro cyklisty, parky a nové cyklistické pruhy.

„Veřejná doprava je také efektivní a rychlá. Ale jsou zde samozřejmě větší náklady. Jízdní kola jsou zkrátka nejlevnějším dopravním prostředkem. Zároveň neničí životní prostředí a lidé jsou spokojenější. Sportují a nestojí v kolonách. Jsou možná usměvavější,“ dodal Paolo Pinzuti.

Čtěte také:

Foto:City Clock Magazine, Flickr,CC BY-NC-SA 2.0,©

Předchozí článekROZHOVOR: Ochránkyně umělců ráda se koupající v barvách života
Další článek„Tati, jak na to?“ Rob vyrůstal bez táty, dnes ve svém videu radí dětem s podobným osudem

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno