V Kazachstánu se daří populaci sajg tatarských, kriticky ohrožených antilop se zvláštně tvarovaným čenichem. Podle posledního sčítání je těchto sudokopytníků, jejichž počty před několika lety zdecimovala infekční choroba, nyní 1,3 milionu. Oznámilo to místní ministerstvo životního prostředí, napsala agentura AFP. 

V roce 2015 vypukla mezi sajgami tatarskými v centrální oblasti Kazachstánu epidemie, které antilopy podléhaly po tisících kusech. Během několika týdnů jich tam tehdy uhynulo na 200 000, což bylo přes 60 procent populace v celé zemi.

Atypicky vypadající antilopy, známé pro svůj dlouhý čenich připomínající sloní chobot, se ale v posledních letech vzchopily a jejich populace z 334 000 jedinců v roce 2019 vzrostla na 842.000 v roce 2021. Podle leteckého průzkumu z letošního dubna kazachstánské úřady nyní populaci sajg tatarských odhadují na 1,318 milionu jedinců.

Rozlehlý Kazachstán, zhruba 35krát větší než Česká republika, je domovem velké většiny na planetě zbývajících sajg tatarských. Menší stáda žijí v Mongolsku a ruské Kalmycké republice.

Čtěte také:

Zdroj: ČTK.

Předchozí článekMatka s dcerou se shledaly po 80 letech, přispěl k tomu brexit
Další článekDvojice českých turistů, jež sbírá odpadky na ulicích, sklízí v Hondurasu obdiv

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno