Podle nové studie by bakterie, které rozkládají plasty, mohly PET lahve přeměnit na make-up, léky nebo parfémy. Vědci z Edinburské univerzity totiž sestrojili jednoduchou bakterii Escherichia coli, která naše odpadky požírá a přetváří na něco jiného.

Na světě se ročně vyrobí miliony tun plastů, z nichž více než 80 % je určeno pro výrobky na jedno použití. Každý den se vyhodí hory jednorázových polyethylentereftalátových (PET) lahví. Vědci z University v Edinburghu nyní přišli s metodou, jak alespoň část tohoto odpadu znovu využít. V časopise ACS Central Science oznámili, že se jedná o první „jednoúčelové“ řešení, jak s pomocí mikrobů zužitkovat plastový odpad, respektive ho zhodnotit.

Ke svému objevu využili vlastností bakterie E. coli, která dokáže recyklovat vyřazený PET na kyselinu adipovou. Nejprve pomocí jednoho typu E. coli přeměnili kyselinu tereftalovou na kyselinu mukonovou a poté ji pomocí jiného typu E. coli transformovali na kyselinu adipovou. Podařilo se jim přeměnit až 79 % kyseliny tereftalové na kyselinu adipovou. Ta se hojně využívá v kosmetickém, farmaceutickém a voňavkářském průmyslu. Kyselina adipová se běžně vyrábí poměrně energeticky náročným procesem, který je závislý na fosilních palivech. Edinburghský tým vědců tak doufá, že jejch studie povzbudí průmysl k vyžívání fosilních alternativ.

„Náš přístup umožňuje upcyklaci odpadního uhlíku ze stávajících průmyslových procesů, čímž se vytváří cirkulární hospodářství a předchází se environmentálním důsledkům skládkování nebo spalovacích procesů,“ píší autoři. „V naší studii uvádíme první bioprodukci kyseliny adipové z kyseliny tereftalové a tereftalátového odpadu jedním kotlem v inženýrsky upravené Escherichia coli,“ doplňují.

Čtěte také:

Zdroj: Wave News.

Předchozí článekŽena ze svého Airbnb udělala zvířecí nemocnici. Za pomoc tisícům zvířat získala i ocenění Animal Action Award
Další článekZ italského baru utekl bez placení. Po 15 letech poslal omluvu a čtyřnásobek dlužné sumy

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno