Nesnesitelné horko ve městech, asfaltové silnice, betonové budovy a kovové střechy domů. Horko ohrožuje zdraví řady obyvatel, především pak starších a nemocných.

Lidé z měst proto v létě utíkají na své chalupy. Jenže někteří zůstávají ve městech a doslova se pečou každý den.

Co pomáhá?

Dostatek zeleně a vodních ploch. Vídeň bojuje s vedrem dlouhodobě. Podíl městské zeleně dosahuje 53%. Teď se radní rozhodli pro celkovou revitalizaci Esterházyho parku, ve kterém vybuduje i tzv. cooling park, tedy chladicí park, který dokáže své okolí ochladit až o šest stupňů Celsia.

 O ochlazení okolí se postará zastíněná kruhovitá plocha o rozloze 30 m2, na které se budou nacházet tři prstence, které budou produkovat vodní mlhu. Vysoké budou 3,6 metrů a okolí ochladí až o šest stupňů.

Instalovány budou i dva tvz. klimatické stromy. Tedy další „mlhové sprchy“ o výšce 3 metrů a průměru 2,2 metrů. Chybět nebude ani výsadba rostlin, stromů a dostatek zatravněných ploch. „Park nebude jen místem odpočinku a relaxace pro jeho návštěvníky, ale dá nám mnoho dalšího know-how“, komentuje revitalizaci parku starosta městské části Markus Rumelhart. Park má totiž následující dva roky sloužit i k výzkumu městských tepelných ostrovů a jeho výsledky budou průběžně vyhodnocovány a přizpůsobeny technickým možnostem.

Je to projekt šesté městské části, Vídeňských městských zahrad a architektonického studia Carla Lo. Radnice už spoustu let let investuje velké finanční částky do údržby a rozšíření zeleně.

Ilustrační foto.

V současnosti se ve Vídni nachází 990 parků a nespočet zelených ploch, které Vídeň nazývá svými „venkovními obýváky“. I příští rok má dojít k dalšímu rozšíření zeleně, které se rozroste na rozlohu 137 tisíc metrů čtverečních. Město má připraveno 9,3 miliónů eur.

Jednotlivé městské části na příští rok ale čekat nemusí. Radnice už letos investuje 2,3 miliónů euro do ochlazovacích systémů. Městské části tak při realizaci svých projektů mohou počítat s 80% finanční účastí vídeňské radnice. Dalších 8 miliónů euro pak vyčlenila radnice na samotnou výsadbu nových stromů.

Čtěte také:

Úvodní foto: Anna Palinska

Předchozí článekUčili turisty se potápět. Teď instruktoři vysazují korály, aby zachránili Velký bariérový útes.
Další článek98- letý lékař v době pandemie stále pomáhá. „Ke svým pacientům se teď nemohu otočit zády.“

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno