Klima v centru stotisícového Liberce by měly zlepšit nově vysázené stromy. Přibudou v příštích týdnech na dvou frekventovaných místech, v Moskevské ulici a také v Jánské mezi Domem kultury a obchodním centrem Forum. ČTK o tom informovala mluvčí radnice Jana Kodymová. 

V Jánské ulici v dolním centru jsou nyní kolem fontány jen tři mladé lípy, které moc stínu neposkytují, a radnice je nechá příští týden přesunout na jedno dětské hřiště. Z trojúhelníkového prostoru mezi kulturním domem a obchodním centrem se bude odstraňovat také dlažba. Místo ní tam bude mlatová zasakovací plocha, do níž se zasadí 12 platanů javorolistých. ,,Tímto krokem dojde do budoucna k zastínění velké části prostoru před Domem kultury. V letních měsících toto opatření pomůže snížit okolní teplotu a naopak zvýšit vlhkost v městském prostoru,“ uvedla Kodymová.

Po letech se stromy navrátí do Moskevské ulice, jež spojuje dolní a horní centrum. V minulosti tam byly lípy srdčité, kterým se tam ale nedařilo a bylo nutné je odstranit. Do konce dubna tam město nechá vysadit šest stromů, tentokrát ale půjde o javor babyku. ,,Jedná se o menší druh stromu, který snese městské prostředí, tedy zástin, letní vedra a sucha. Je odolný vůči mrazu, odolává znečištěnému ovzduší a především snese zasolení, které bývá v zimním období na komunikacích znatelné,“ dodala mluvčí radnice.

Výsadba stromů ve dvou ulicích v centru je jedním z projektů radnice, jak zlepšit klima ve městě. S vybudováním nové aleje se počítá i v rámci úprav parkoviště v Pastýřské ulice, které by měly začít letos v létě. Projekt za 29 milionů korun by měl zvýšit i retenční potenciál území, voda by se tam měla lépe udržet díky tomu, že vrchní vrstva parkovacích stání bude z propustné kamenné dlažby s většími spárami. V příštích letech by další aleje měly vzniknout v rámci rekonstrukce 1,2 kilometru dlouhého úseku hlavního silničního tahu přes horní centrum, a to od Sokolské ulice přes Šaldovo náměstí do Jablonecké ulice.

Předchozí článekObjetí. Známe vítězný snímek roku World Press Photo
Další článekMísto starého auta příspěvek na elektrické kolo. Francie zavádí šrotovné, které podpoří cyklistiku

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno