Vzorem pro francouzskou metropoli je Kodaň, kde se až dva ze tří obyvatel pohybují po městě na kole.

Radnice chce pozitivní motivací docílit toho, aby lidi na předměstí i v centru upřednostnili kolo před autem. A daří se! Počet cyklistů v Paříži vzrostl téměř o 55 %, což příjemně překvapilo všechny..

Ve francouzské metropoli se začalo stavět až 1000 kilometrů nových cyklotras. Dnes už je k dispozici téměř 40 % z nich. Mnohé z nich jsou odděleny od provozu, aby se i méně zkušení cyklisté cítili bezpečně.

V ulicích města přibylo dalších deset tisíc parkovacích míst pro kola. Cyklistika je ve Francii populární, ale kolo lidé využívali spíš ve volném čase, jako koníček. Primátorka Anne Hidalgo řekla, že jejím cílem je z Paříže udělat největší cyklistické město na světě. Počet lidí, kteří jezdí na kole i do práce, stále roste.

V měření zaznamenali v centru Paříže 840 tisíc jízd na kole denně. Pro porovnání, v té samé oblasti se denně uskuteční 14,8 miliónů jízd autem.

Počet aut ale za deset let klesl o 5 procent. Výzkum také ukázal, že lidé z předměstí mají zájem dojíždět za prací právě na kole.

Pařížané tak šetří přírodu a přispívají ke zlepšení životního prostředí. Navíc tak pracují i na své fyzické kondici a vyhnou se stresu v kolonách. Není nic lepšího, než začít den pobytem na čerstvém vzduchu.

Troubícím autům v kolonách se tak zdravější Pařížané budou moci zdálky smát.

Zdroj: Dobré noviny.

Předchozí článekFotograf zachytil nádherné gesto orangutana. Obdivují ho lidé po celém světě.
Další článekUnikátní záběry z přírody. Kamera poprvé zachytila netradiční přátelství. Kojot s jezevcem si skutečně pomáhají.

Komentáře

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno